![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEivFTpFJeFHYrv0eTMwnQX_J1cqmn-ZBQmSa8lNxtUcUp8q_U0xL9ayrE-mxvh1kPIspbniCszsxrOyQTm-l51R_eGvDDH8pnEDhGgFatwmziDZkbj8IqBqism2Q3MGXLSJW6_6qX3fxhs/s640/%25CE%259A%25CE%25B1%25CE%25B8%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25B9%25CF%2583%25CE%25BC%25CF%258C%25CF%2582+%25CF%2584%25CE%25BF%25CF%2585+%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25BC%25CE%25B1%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25BF%25CF%258D+%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25B7%25CE%25BD+%25CE%259F%25CE%25BB%25CF%2585%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25AC%25CE%25B4%25CE%25B1.jpg)
Με πρωτοβουλία μελών του συλλόγου και κατοίκων της Ολυμπιάδας και με την στήριξη του τοπικού συμβουλίου της κοινότητας, οργανώνεται την Κυριακή 31 Μαΐου ο καθαρισμός του λιμανιού της Ολυμπιάδας.
Σύμφωνα με τους διοργανωτές, θα καθαριστεί ο υποβρύχιος χώρος του λιμανιού καθώς και ο ευρύτερος χώρος των εγκαταστάσεων.
Κατόπιν πρόσκλησης των διοργανωτών της εθελοντικής αυτής προσπάθειας, συμφώνησαν να συνδράμουν ο Δήμος Αριστοτέλη, μαζί με το λιμεναρχείο της Ιερισσού.
Επίσης οι διοργανωτές καλούν όσους επιθυμούν να βοηθήσουν δύσκολη αυτή προσπάθεια να παραβρίσκονται στο λιμάνι της Ολυμπιάδας Κυριακή 31 Μαΐου στις 9:30 το πρωί ώστε η προσπάθεια να έχει καλύτερα αποτελέσματα.
Η ανακοίνωση του συλλόγου Φίλων Υποβρυχίου Κυνηγίου Θεσσαλονίκης έχει ως εξής :
"Αναγγελία καθαρισμού του λιμανιού της Ολυμπιάδας Χαλκιδικής .
Εκτάκτως αλλά πάντα στα πλαίσια των κοινωφελών δραστηριοτήτων του συλλόγου , οργανώνεται την Κυριακή 31 Μαίου 2020 στις 9:30 πμ σε συνεργασία με τον Δήμο Αριστοτέλη και το Λιμεναρχείο Ιερισσού , καθαρισμός του λιμανιού της Ολυμπιάδας από τα μέλη του ΣΦΥΚΘ. (Σύλλογος Φίλων Υποβρυχίου Κυνηγίου Θεσσαλονίκης ).
Καλούμε επίσης όλους τους συνάδελφους της ευρύτερης περιοχής να συνδράμουν με την παρουσία τους."